Mikla Restaurant

Çağdaş bir İstanbul restoranı yaratma fikriyle 2005 yılının Ekim ayında kapılarını açan Mikla kısa sürede İstanbul'un en iyi restoranlarından biri olarak yerini aldı.

Mikla Restaurant
Mikla Restaurant

Mikla, kaliteli yemek misyonuna Ağustos 2012'de "Yeni Anadolu Mutfağı"nı tanıtarak değer katmış ve hem yerel hem de uluslararası platformda çıtasını başarıyla daha da yukarılara taşıyan ender restoranlardan biri olmuştur.

Mikla Restaurant

Menüsünde kullanılan her malzemenin, Anadolu topraklarının ve insanının geleneklerini temelden yansıttığına inanan Mikla, Anadolu'nun her köşesinden özenle seçilmiş malzemeleri büyük bir saygıyla yeniden yorumlayarak, çağdaş bir yaklaşımla uzun soluklu, ‘klasikleşmiş’ bir İstanbul restoranı olmayı başarmıştır.

Mikla Restaurant

Hem ulusal hem de uluslararası alanda birçok ödül kazanan Mikla, 2015 yılından 2022 yılına dek her yıl “The World’s 50 Best Restaurants” (Dünyanın En İyi 50 Restoranı) listesine girmeyi başarmış tek Türk restoranıdır. 2018 yılında Dünyanın en iyi restoranları arasında 44’üncü sıraya yükselerek büyük bir başarıya imza atmıştır. 2023 ve 2024 yıllarında Michelin yıldızı almıştır. Ayrıca Gault&Millau rehberinde en iyi Müdür, en iyi Barmen ve üç şapka ile Excellent Table ödüllerini de alarak yıllardır süre gelen başarısını üst seviyede devam ettirmektedir.

Michelin The Worlds 50 Best Restaurant 2022 Gault Millau Logo
Mikla Restaurant

Mikla Bar

“Martılarla göz göze geldiğiniz yer.”

Marmara Pera'nın tepesinde yer alan çatı teras barı biraz gerçeküstü, yasemin kokularının ortasında, Galata'nın serinletici esintisi eşliğinde, bu şehirde her şeyin mümkün olduğunu hissediyorsunuz.

Şık minimalizm altındaki mobilyalar, açık yüzme havuzu, yumuşak melodiler çalan harika bir DJ, batan güneşin altında parıldayan tarihi yapıtların altın taçlar gibi parladığı nefes kesen manzaralar sunan bar, her yeni konuğu hayranlık içinde bırakmayı vaat ediyor." Cömertçe hazırlanmış martiniler ve imza kokteyller eşliğinde unutulmaz bir bar deneyimine bekliyoruz.

Mikla Restaurant

Şarap Programı

Mikla, Ekim 2005'te kapılarını açtığı günden beri geniş Şarap Listesi ile İstanbul Restoran sahnesinde önemli bir yer tutuyor. Bu liste sayesinde, Wine Spectator dergisinin verdiği Mükemmellik Ödülü'nü (Award of Excellence) kazanmıştır. Türkiye şarap endüstrisinin son yıllardaki değişimi sonucu, geniş bir Türkiye şarapları seçkisi ve uluslararası üst düzey şarap markalarına odaklanmıştır. Türkiye şaraplarının seçimi, Anadolu ve Ege ürünlerine odaklanan menüsüyle uyum sağlamasıyla özellikle dikkat çekmektedir.

Doğu Anadolu'nun Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinden yapılan şaraplarını, Trakya'nın Kıvırcık kuzusu ile eşleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Şarap listesi şu an için 450 farklı etiket ve yaklaşık 4500 şişelik bir envantere sahip. Günlük olarak sunulan yaklaşık 8-10 farklı şaraptan oluşan ek bir seçimle birlikte, kadehte 30 farklı şarap bulunmaktadır. Şaraplar, iklim kontrollü bir depoda muhafaza edilir ve aynı zamanda restoranın girişinde görülebilen bir cam şarap mahzeninde sergilenir. Servis ekibi, hem teorik bilgilerle hem de çeşitli tadımlarla sürekli olarak eğitilmektedir ve çoğunluğu WSET sertifikasına sahiptir.